İstiklal Savaşı’nın Tanığı Tarihi Konak
18.12.2018
Derince’nin Yükselen Değeri: 1071 AK Merkez
17.12.2018
Derinceli Öğrenciler Çenesuyu'nda Buluşuyor
16.12.2018
Anasayfa > Haberler > Trump'ın Kudüs Planı'na Dünyadan Tepki Yağdı
Trump'ın Kudüs Planı'na Dünyadan Tepki Yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planına dünyadan tepki yağdı

Başta İslam dünyası olmak üzere birçok uluslararası kuruluş ve ülke bu girişime karşı çıkarak, Trumpa bu yönde alınacak bir kararın Filistin ve bölgeyi büyük bir şiddet sarmalına sokacağı uyarısında bulundu.

 

Müslümanların ilk kıblesi olan ve Hristiyanlar ile Yahudiler tarafından da kutsal sayılan Kudüsle ilgili Trumpın "tehlikeli" planına karşı çıkan uluslararası kuruluşlar arasında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği ve Avrupa Birliği (AB) de bulunuyor.

 

Trumpın Kudüs planına şu ana kadar hiçbir ülke destek vermedi.

 

Erdoğan: Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir

Söz konusu girişime en sert tepki gösteren ülkelerden biri Türkiye oldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüsün Müslümanların "kırmızı çizgisi" olduğunu belirterek, "İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesini İstanbulda toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir." dedi.

 

ABDye bölgedeki sorunları daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda bir kez daha ikazda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız. Zira artık dünya bir bütündür. Bu bütünün içerisinde Ben istediğim gibi hareket ederim noktasında hareket ettiğiniz takdirde bu bölgede meydana gelecek sıkıntıları gözardı edemezsiniz." diye konuştu.

 

Kudüsün sıradan bir konu olmadığına vurgu yapan Erdoğan, İİT Liderler Zirvesini ve çok daha önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını Kudüs için harekete geçireceklerini söyledi.

 

İsrailli yayın kuruluşları da Cumhurbaşkanı Erdoğanın bu açıklamalarını son dakika haberi olarak okuyucularına duyurdu.

 

Fransa: ABDnin planı endişe verici

Trumpın "Kudüs planına" karşı çıkan diğer bazı ülkelerin ve uluslararası kuruluşların tepkileri şöyle:

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABDnin tek taraflı olarak Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıma ihtimalinin endişe verici olduğunu kaydetti.

 

ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi yaparak bu endişesini ileten Cumhurbaşkanı Macron, Kudüsün statüsüne ilişkin kararın Filistin ve İsrail tarafları arasında yürütülecek barış görüşmelerinde ele alınması gerektiği vurguladı.

 

Fas Kralından Trumpa mesaj

Fas Kralı 6. Muhammed, Trumpa bir mesaj göndererek Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıyacakları yönündeki iddialardan duyduğu endişeyi bildirdi.

 

Kral 6. Muhammed, Trumpa gönderdiği mesajda, "Arap ve İslam ülkelerinin halkları, ABDnin Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıma niyetinden büyük endişe duyuyor." ifadesine yer verdi.

 

Fas Dışişleri Bakanlığından yapılan açılamada da ABDnin Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıma girişiminin bölgede güvenlik ve istikrarı tehdit ettiği uyarısında bulunuldu.

 

Irak: Kötü sonuçları olur

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınmasını kabul etmediklerini belirtti.

 

İbadi, ABDnin büyükelçiliğini Kudüse taşıması halinde kötü sonuçlar doğurabileceği uyarısı yaptı.

 

Başbakan İbadi, "ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınmasını kabul etmiyoruz. Bunun olumsuz yansımaları konusunda uyarıda bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Ürdün: Tehlikeli yansımaları olur

ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Ürdün Kralı Abdullah, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak kapsamlı bir çözüm dışında herhangi bir karar alınmasının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunarak, "Kudüsün bölgedeki ve dünyadaki barış ile istikrarın anahtarı" olduğunu dile getirdi.

 

Böyle bir kararın Ortadoğunun güvenliği ve istikrarı üzerinde tehlikeli yansımaları olacağına dikkati çeken Kral Abdullah, bu durumun Müslümanlar ve Hristiyanların duygularını tahrik edeceğini ve ABD yönetiminin barış sürecini devam ettirme gayretlerini zayıflatacağını belirtti.

 

Tunus: Kudüsün yasal ve tarihi konumu korunmalı

Tunus da Kudüsün yasal ve tarihi konumunun muhafaza edilmesinin zorunlu olduğu vurgusunu yaptı.

 

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavinin, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile telefonda görüştüğü aktarıldı.

 

Görüşmede ikilinin, Kudüsün yasal ve tarihi konumunun korunmasının zorunlu olduğunu vurguladığı bilgisi paylaşıldı.

 

Suudi Arabistan: Müslüman halkları tahrik eder

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Trumpla yaptığı telefon görüşmesinde, ABDnin Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıma girişiminin, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği tırmandıracağı uyarısında bulundu.

 

Trumpı, Kudüsün statüsüyle ilgili herhangi bir değişikliğin, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği artıracağı konusunda uyaran Selman, Kudüsün konumu itibarıyla ve Mescid-i Aksanın Müslümanların ilk kıblesi olmasından dolayı böylesi tehlikeli bir adımın dünyadaki tüm Müslüman halkları tahrik edeceğini vurguladı.

 

Kral Selman ayrıca Suudi Arabistanın geçmişten bu yana Filistin halkına ve tarihi haklarına destek verdiğini belirtti.

 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ise ABDnin böyle bir adım atmasının "tarafsız tutumuna zarar vererek gerekçesiz bir yandaşlık olacağı" uyarısı yapıldı. Açıklamada, "Bu adımın son derece tehlikeli yansımaları olacak. İsrail-Filistin çatışmasını daha da içinden çıkılamaz hale getirecek ve barış sürecini canlandırmak için sarf edilen çabaları baltalayacak." değerlendirmesine yer verildi.

 

AB de karşı çıktı

AB, Kudüsün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da tek taraflı eylemin dünya genelinde yansımaları olacağı uyarısında bulundu.

 

Birlikten yapılan açıklamada, "AB, Kudüsün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da bireysel eylemin ciddi sonuçları olacağını düşünüyor. Böyle bir karar, dünya çapındaki kamuoyunda yankı uyandırabilir." değerlendirmesi paylaşıldı.

 

İsrail-Filistin arasındaki barış sürecine odaklanılması çağrısı yapılan açıklamada, ABD yönetiminin Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıması halinde barış sürecinin olumsuz etkileneceği uyarısı yapıldı.

 

Açıklamada, ABnin anlamlı bir barış sürecinin tekrar başlatılması için tüm taraflarla irtibatta kalmaya devam edeceği bildirildi.

 

Arap Birliği olağanüstü toplandı

Arap Birliği, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbasın çağrısı üzerine Kudüsü görüşmek için olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Birliğin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, örgütün daimi temsilciler düzeyindeki "Kudüs" konulu olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Kudüsün geleceğiyle oynanmaması uyarısında bulundu.

 

Gayt, "Kudüsün geleceğiyle oynamak, kentin tüm Arap halkının gönlündeki yerinden dolayı bölgede aşırılık, şiddet, nefret ve düşmanlık duygularını alevlendirecek ve barış görüşmelerinin geleceğini etkileyecektir." dedi.

 

Arap Parlamenterler Birliğinden yapılan açıklamada da ABDnin Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıması veya ABD Büyükelçiliğini Tel Avivden Kudüse taşıması yönündeki girişimlerinin "geçersiz ve yasa dışı" olduğu kaydedildi.

 

Sudan Alimler Birliği Başkanı Muhammed Osman Salih ise ABDnin Tel Avivdeki büyükelçiliğini Kudüse taşıma planını "Filistin ve Müslümanların haklarına açık saldırı" olarak nitelendirdi.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Vapur Saatleri
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar