Yesevi Camii Derince’ye Çok Yakıştı
12.02.2019
Belediye Derincespor Berabere Kaldı: 1-1
11.02.2019
DEAH Mescidi Yenilendi
11.02.2019
Anasayfa > Haberler > Jetlerimizi Gördüklerinde Anlayacaklar
Jetlerimizi Gördüklerinde Anlayacaklar
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Kuzey Irak'a planlanan terör operasyonuna dair, "Benden kimse bir takvim vermemi beklemesin. Davulla, zurnayla gitmeyeceğiz. Jetlerimizi, Mehmetçiklerimizi gördüklerinde geldiğimizi anlayacaklar." dedi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

İstiklal Marşının kabulünün 97. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü dolayısıyla istiklal şairi merhum Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere tüm şehitleri rahmetle anan Bozdağ, gazilere acil şifalar diledi.

 

Bozdağ, Başaran Holdinge ait özel jetin İranda düşmesi sonucu hayatını kaybedenlere de Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

 

Uçağın enkazına ve yaşamını yitirenlerin naaşlarına ulaşıldığını belirten Bozdağ, kara kutunun bulunduğunu ve işlemlerin devam ettiğini söyledi.

 

Bozdağ, olayın duyulmasının ardından Başbakanlıkta kriz merkezi oluşturulduğunu, Dışişleri, İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıkları, Tahran Büyükelçiliği ile AFAD yetkililerinin olayı yakından takip ettiğini, ailelerle de irtibat kurulduğunu anlattı.

 

Türkiyeden arama kurtarma ve kaza kırım ekibinin İranlı yetkililerle birlikte çalışmak üzere gönderildiğini dile getiren Bozdağ, "Elimizdeki verilere göre kazanın kesin nedeni şu anda belli değil. Değişik tahminler, değerlendirmeler var. Bunların net sonucu kara kutunun incelenmesinden ve diğer verilerin değerlendirilmesinden sonra ortaya çıkacaktır." dedi.

 

"3381 terörist etkisiz hale getirilmiştir"

Bozdağ, Afrin bölgesini terör unsurlarından temizlemek, bölgedeki sivil halkı terörün baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, istikrar ve barış ortamını yeniden inşa etmek maksadıyla başlatılan Zeytin Dalı Harekatının başarıyla sürdürüldüğünü belirterek, "Zeytin Dalı Harekatının başlangıcından bugüne kadar 42 kahraman Mehmetçiğimiz şehit olmuş, 202 kahraman vatan evladımız da yaralanmıştır. Ayrıca teröristler tarafından Afrin bölgesinden Türkiyeye atılan roketler ve yapılan saldırılar sonucunda 7 sivil vatandaşımız şehit olmuş, 125 vatandaşımız da yaralanmıştır." diye konuştu.

 

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Bu harekat kapsamında bugüne kadar PKK, KCK, PYD, YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu, şu an itibarıyla en son aldığım rakam 3381 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 175i köy, 37si kritik nokta olmak üzere toplam 212 bölge kontrol altına alınmıştır. Afrinin yakın çevresindeki kritik kesimlerin tamamı kontrol altına alınmıştır. İnşallah yakında Afrin merkezi de teröristlerden temizlenecek ve bölge halkı teröristlerin zulmünden, baskısından kurtarılmış olacaktır." ifadesini kullandı.

 

Harekat ile kontrol altına alınan toplam alanın 1102 kilometrekare olduğuna dikkati çeken Bozdağ, şunları kaydetti:

 

"Harekat alanının 1920 kilometrekare olduğunu düşünürsek, şu an itibarıyla bölgenin yarıdan fazlası kontrol altına alınmış durumdadır. Kontrol altına alınan yerlerde teröristlerden temizlenen her bölgenin altyapısı ve üstyapısı süratli bir şekilde imar edilecek, bölgede her türlü güvenlik riskleri ortadan kaldırılacak, bölge siviller için yaşanılır bir hale getirilecek. Buraların yönetiminin, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Türkiye tecrübesinde olduğu gibi bölgedeki insanlar tarafından yapılması sağlanacak ve buradaki insanların gıda, sağlık, eğitim ve diğer bütün güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Türkiyenin destekleri devam edecektir. Ayrıca bu bölgelere, Afrin bölgesinden ülkemize terör örgütünün baskı ve zulmünden kaçarak gelmiş bulunan, göç etmiş olan Afrinlilerin geri dönüşü için de uygun zeminler hazırlanacak ve bunların dönüşleri de Afrine sağlanacaktır."

 

"Görüntüler Türkiyenin tezlerinin doğruluğunu ortaya koydu"

Bir basın mensubunun, "Bazı görüntüler ortaya çıktı, PYD/YPGnin Afrinden kaçmaya çalışan sivilleri dışarı çıkartmamaya çalıştığı yönünde. Bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulunda değerlendirme yapıldı mı?" sorusuna karşılık Bozdağ, PKK, KCK, PYD ve YPGnin siviller üzerinde büyük bir baskı kurduğunu, onlara zulüm yaptığını, pek çoğunun mal varlığına el koyduğunu, çocuklarını zorla terör örgütüne kattığını, bazılarını göçe zorladığını, bazılarını da infaz ettiğini Türkiyenin defalarca açıkladığına işaret etti.

 

Söz konusu görüntülerin, Türkiyenin tezlerinin ne kadar doğru olduğunu açıkça ortaya koyduğunu vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Uluslararası topluma seslenmek isteriz, Türkiyeyi siviller konusunda hassas davranmakla veya davranmamakla bu konuda suçlayan ülkeler ve diğer çevrelere diyoruz ki Türkiyenin hassas davrandığı en önemli şey, sivillerdir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatını başlattığı günden bugüne kadar bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir sivili hedef almamıştır. Hiçbir mabedi hedef almamıştır. Hiçbir eğitim kurumunu, sağlık kurumunu hedef almamıştır. Tamamen terör örgütünü, teröristleri ve teröristlere ait araç, gereç, sığınak, barınak, mühimmat, silah ve benzeri şeyleri hedef almıştır. Bugüne kadar bir sivilin burnu dahi kanatılmamıştır. Herhangi bir sivilin Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü harekat neticesinde hayatını kaybetmesi söz konusu değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, sivilleri kurtarmak için bölgededir. Teröristleri bölgeden uzaklaştırmak için oradadır. Sivillere yardım etmek için oradadır."

 

"Türkiye sivillere bundan sonra da sahip çıkacaktır"

Türkiyede yaklaşık 4 milyon Suriyeli sivil bulunduğunu dile getiren Bozdağ, Türkiyenin bu insanlara milyarlarca dolar para harcadığını anımsattı.

 

Bozdağ, Türkiyeyi siviller üzerinden vurmak isteyenlerin, Türkiyenin Suriyede ölümden, terörden, çatışmalardan kaçan sivillerin hayatını kurtaran önemli adımlar attığını görmediğini, görmezden geldiğini kaydetti.

 

Ülkelerine Suriyeli sivili almamak için kırk takla atanların, Türkiyenin bu konuda yaptığı fedakarlığı, sivillere sahip çıktığını görmediğini belirten Bozdağ, "Biz onlara diyoruz ki ister görün ister görmeyin, Türkiye sivillere bundan sonra da sahip çıkacaktır. Masumlara, mazlumlara sahip çıkacaktır. Onlara hayatı zindan edenlere, dersini verecektir. Bölgedeki terörist unsurları temizleyene kadar bu harekat devam edecektir." diye konuştu.

 

"Irakta da terör örgütüne karşı Türkiyenin mücadelesi devam ediyor"

"Kuzey Iraktaki PKKnin varlığını yok etmek için Türkiye, Irak yönetimiyle birlikte mayısta ortak bir operasyon planlıyor. Türkiyenin mayıs ayında planlanan bu operasyonun tarihini daha öne çekme durumu var mı?" sorusu üzerine Bozdağ, Türkiyenin terör örgütüyle sadece Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrinde mücadele etmediğini, aynı zamanda PKK terör örgütüyle Türkiyenin sınırları içerisinde mücadelesini sürdürdüğünü anımsattı.

 

Irakta da terör örgütüne karşı Türkiyenin mücadelesinin devam ettiğini ifade eden Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Irak hükümeti ile yapılan görüşmeler olumlu geçmiştir. Irak hükümeti de terör örgütüne karşı Türkiye ile bir anlayış birliğine varmıştır. Bu anlayış birliği çerçevesinde, terörle mücadele Irak tarafında da kararlı bir şekilde devam edecektir. Ancak bir harekat olursa ne zaman olacak? O harekat başladığında hep beraber göreceğiz. Benden kimse buradan bir takvim vermemi beklemesin. Davulla, zurnayla oraya gitmeyeceğiz ama bizim jetlerimizi, Mehmetçiklerimizi gördüklerinde geldiğimizi anlayacaklar."

 

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "ABD ordusunun İncirlikten çekileceğine yönelik haberler doğru mudur?" sorusuna karşılık, ABDnin İncirlikten çekilmesi veya oradaki gücünü azalmasına dair haberlerin medyada yer aldığını ancak bu haberlerin içerisinde ABDli yetkililerin bunu yalanladığının da yer aldığını söyledi.

 

Bozdağ, kendilerindeki bilgilerin de ABDnin bu yönde aldığı bir kararın bulunmadığı doğrultusunda olduğunu kaydetti.

 

Almanyada camilere ve Türklere yapılan saldırılar

Almanyada son günlerde camilere yönelik artan saldırılar hatırlatılarak, Türkiyenin bu konuda nasıl bir adım atacağının sorulması üzerine Bozdağ, bir yandan ayrılıkçı, ırkçı Alman vatandaşlarının bir yandan da bölücü terör örgütü PKKnın teröristlerinin Türk vatandaşlarına, onların mabetlerine ve kültür merkezlerine saldırdığını belirtti.

 

Bu saldırılardan büyük endişe duyduklarını dile getiren Bozdağ, din ve vicdan hürriyetinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde teminat altına alındığını hatırlattı.

 

"Alman güvenlik güçleri ve yargısının harekete geçmesi lazım"

Büyük bir riskle karşı karşıya olduklarının altını çizen Bozdağ, şöyle devam etti:

 

"Biliyorsunuz, PKK terör örgütü yaptığı saldırıyı üstlendi ve başka yerlere de saldırılar yapacağını söyledi. Buna dair de sosyal medyadan adresler veren açıklamalar yaptı. Hatta Düsseldorf Havaalanında check-in yapan Türk vatandaşlarına dönük terör örgütlerinin saldırısı oldu. Almanyada yaşayan Türk vatandaşlarının ve diğer Müslümanların güvenliğinden birinci derecede sorumluluk Almanya devletine ve Almanya hükümetinin güvenlik güçlerine aittir. Biz buradan çok net bir şekilde söylüyoruz, vatandaşlarımıza dönük bu terörist saldırılar karşısında Alman güvenlik güçlerinin ve Alman yargısının harekete geçmesi lazım."

 

Bekir Bozdağ, 2018 yılında üç aya yakın bir sürede resmi kayda geçmiş 7 saldırının olduğunu, neredeyse Almanyanın bütün şehirlerinde Türklere ait camilere, derneklere, kültür merkezlerine saldırılar düzenlendiğini anımsattı.

 

Şu ana kadar bu saldırıları yapanlardan yakalananları görmediklerini vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

 

"Biz buradan Alman hükümetine diyoruz ki bu suçları işleyen suçlular kimse, bunları yakalamak, yargı önüne çıkarmak ve hak ettikleri cezayı almalarını sağlamak Alman devletinin, hükümetinin görevidir. Maalesef bugüne kadar Türklere dönük eylemleri gerçekleştirenlerin çok büyük kısmı tespit dahi edilemedi. Tespit edilip, yargıya çıkarılanların bir kısmı beraat etti diğer kısmının da davaları devam ediyor. Henüz davası bitip de net cezalandırılan birine rastlamadık. Yok denecek kadar azdır. Bütün bunlar, teröristleri, ırkçıları, ayrımcıları, İslam düşmanlarını cesaretlendirmektedir. Türkiyeyi her fırsatta eleştirenlerin kendi ülkelerinde yaşam hakkına din ve vicdan hürriyetine, seyahat hakkına dönük bu saldırılar karşısında sessiz kalmaları ve bu saldırıları yapanlara karşı yeterli tedbirleri almamaları düşündürücüdür."

 

Almanyaya saldırı notası

Alman hükümetinden bu konuda daha duyarlı olmasını beklediklerini ifade eden Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bugün Dışişleri Bakanlığımız, Almanyanın Ankara Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Kendisine gerekli uyarılar yapıldı ve elden bir nota verildi. Türkiye burada olup bitenlerin yakından takipçisi olmaya devam edecektir. Türkiyede yaşayan bütün farklı dinlere mensup insanlar din ve vicdan hürriyetine sahiptir. Bizim ülkemizde herhangi bir mabede saldırı yapılması söz konusu değildir. Bakın gayrimüslimlere ait vakıf mallarını iade ettik. Akdamar Kilisesini, Sümela Manastırını ihya ettik. Hatta Tarsustaki bir kiliseyi, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Merkelin talebi üzerine, o kiliseyi de imar ettik. Biz onların inancı gereği sahip olduğumuz mabetleri gözümüz gibi korurken, onları ülkemizin bütçesinden imar ederken, orada vatandaşlarımızın kendi yaptığı mabetlerine saldırılar karşısında yeterli tedbirlerin alınmamış olmasından dolayı büyük kaygı duyuyoruz. Bunu bir kez daha söylüyoruz. Her defasında Türkiyeyi suçlayanlara Biraz dönün kendinize bakın diyoruz. Eğer tedbir almazlarsa, bu ayrılıkçılar, ırkçılar, İslam düşmanları ve terör örgütleri ileride onların canını yakacaktır."

 

ABD ile görüşmeler

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "ABD ile kurulan üçlü mekanizma geçtiğimiz hafta ilk toplantısını yaptı. Münbiç konusunda, özellikle Türkiyenin masaya koyduğu önerilerin kabul gördüğü şeklinde basına yansımalar var. Bu konuda bir mutabakat söz konusu mu?" sorusunu yanıtlarken, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillersonun Türkiyeyi ziyaretinde üç ayrı ortak mekanizma kurulmasının kararlaştırıldığını anımsattı.

 

Bu mekanizmalarından birinin Suriye ve PKK konusunu görüşmek üzere kurulan mekanizma olduğunu hatırlatan Bozdağ, şu değerlendirmede bulundu:

 

"Washingtonda yapılan bu toplantıda, Türkiye ABDden neler beklediğini çok net bir şekilde bir kez daha ortaya koydu. Esasında bu toplantıda bizim beklentilerimizin nasıl ve hangi süreçte hayata geçirileceği hususunda yoğunluklu olarak durulmuştur. Müzakere sonucunda belli bir noktaya gelinmiştir. Türkiyenin tutumu çok nettir. Münbiçte PKKlı, PYDli YPGli hiçbir teröristi, DEAŞlı hiçbir teröristi Türkiye istememektir. SDG şemsiyesi kılıfı altına gizlenerek de istememektedir. Açık bir şekilde de bölgede terör unsurlarının barındırılmasını istememektedir. Biz bunu çok net bir şekilde muhataplarımıza burada da ilettik. Eğer burada bir anlayış birliği sağlanamazsa Türkiye buradaki teröristleri Afrindekileri nasıl temizlediyse aynı usul ve yöntemle temizlemekte kararlıdır. Bunu çok net bir şekilde buradan bir kez daha belirtmek etmek isteriz."

 

Bozdağ, bu ayın 19unda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun Washington’da olacağını, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile o güne kadar yapılan görüşmelerin sonuçları üzerinde tekrar görüşeceklerini aktardı.

 

Bu görüşmenin ardından ortaya somut, üzerinde mutabakata varılan veya varılamayan sonuçların çıkacağını anlatan Bozdağ, "Türkiye, ABDnin Suriye konusunda bundan sonra sözlerinden ziyade icraatlarına bakacaktır. Aramızda bir güven bunalımı olduğu çok açıktır. Ciddi soruların olduğu çok açıktır. Bu güven bunalımını azaltmanın ve ortadan kaldırmanın yolu Türkiyeye verilmiş sözlerin tutulmasından geçmektedir. O da Tutacağız demekten değil bunun adımını bizzat arazide atmaktan geçmektedir. Biz arazideki adımlara bakarak kararlarımızı oluşturacağız." ifadelerini kullandı.

 

Bozdağ, soru üzerine, Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesinin 4 Nisanda İstanbulda yapılacağını, ayrıca 3 Nisanda Türkiye ile Rusya arasında bir stratejik iş konseyi toplantısının gerçekleştirileceği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin de bu toplantıda da yer alacağını kaydetti.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar