Derince İHL Spor Salonu’nda Sona Gelindi
08.01.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kentimize Geliyor
08.01.2019
Hava Yolunu Geçen Yıl 210 Milyon Yolcu Kullandı
07.01.2019
Anasayfa > Haberler > Gazze'deki Gösterilerde 59 Filistinli Şehit Oldu
Gazze'deki Gösterilerde 59 Filistinli Şehit Oldu
ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 59 Filistinli şehit oldu, 2 bin 771 Filistinli yaralandı

ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınmasını ve İsrailin kuruluş yıl dönümü olan Nekbenin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Gazzeliler İsrail sınırında günler öncesinden çadırlar kurdu.

 

Bu sabah başlayan ve yarın da sürecek "milyonluk yürüyüş" adında kapsamlı gösteriler düzenleyen Filistinliler, İsrailin sert müdahalesiyle karşılaştı.

 

İsrail askerleri, ABDnin Kudüste büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinliyi şehit etti.

 

Gazzedeki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Han Yunus kentinin İsrail sınırı yakınlarında düzenlenen gösterilerde 21 yaşındaki Enes Hamdan Kıdeyh ile Gazzenin kuzeyindeki Cibaliye bölgesi sınırındaki gösterilerde 29 yaşındaki Musab Yusuf Ebu Leyla isimli iki Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit edildiği belirtildi.

 

Filistinli bir bebek şehit oldu

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazzenin doğu sınırı yakınında 8 aylık bir bebeğin, İsrail askerlerinin attığı gaz bombalarından etkilenerek şehit olduğunu duyurdu.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Leyla Enver Gandur adlı Filistinli bebeğin, İsrail askerlerinin attığı gaz bombalarını soluması sonucu şehit olduğu ifade edildi.

 

Yaralı sayısı 2400ü aştı

Açıklamada ayrıca Gazze Şeridinin İsrail sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 448i gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 2771 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

 

Yaralananlardan 9u gazeteci

Filistinli Gazeteciler Sendikasından yapılan yazılı açıklamada, aralarında Reutersin kameramanı Ahmed Zakkut ve Cezayir Televizyon muhabiri Ömer Hamdanında olduğu 9 gazetecinin yaralandığı ifade edildi.

 

El-Mizan İnsan Hakları Merkezinden yapılan açıklamada da İsrailin gösterilere karşı aşırı ve öldürücü güç kullandığı kaydedilirken, yaralanan gazetecilerden 9unun da İsrail askerleri tarafından atılan gerçek mermilerle vurulduğu aktarıldı.

 

İsrail İHAlarla sivillerin üzerine gaz bombası yağdırdı

İsrail askerlerinin sert müdahalelerine rağmen Gazze sınırın farklı bölgelerinde binlerce Filistinli, gösterilerine devam ediyor. Gerçek mermiyle göstericilerin üzerine ateş açan İsrail askerleri, insansız hava araçlarıyla (İHA) da protestocuların üzerine göz yaşartıcı gaz yağdırıyor.

 

İsrail çadırları ateşe vermeye çalıştı

İsrail ordusunun, sınırda kurulan çadırları insansız hava aracıyla (İHA) ateşe vermeye çalıştığı, Filistinli grupların yangına kısa sürede müdahale ettiği ifade edildi.

 

İsrail güçlerinin ayrıca İHAlardan attıkları yakıcı maddelerle, Filistinlilerin Gazze sınırına yığdıkları araç lastiklerini ateşe verdiği belirtildi.

 

İsrail, Gazze sınırını "kapalı askeri bölge" ilan etti

Bu arada İsrail ordusunun, Gazze sınırını "kapalı askeri bölge" ilan ettiği bildirildi.

 

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, sınırda tel örgülerin olduğu bölgenin "kapalı askeri bölge" ilan edildiği ve buradaki herhangi bir hareketliliğin ordunun onayını gerektirdiği belirtildi.

 

Filistin hükümetinden "İsrail’in katliamını durdurun" çağrısı

Filistin Hükümeti Sözcüsü Yusuf el-Mahmud tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Arap ve İslam hükümetleri ile dost ülkelere Gazze’de İsrail tarafından akıtılan kanı durdurmaları için her tür çabayı göstermeleri, İsrail işgal gücü ile mücadelesinde Filistin Yönetiminin yanında yer almaları çağrısında bulunuyoruz.” denildi.

 

Gazzede genel grev

Öte yandan Gazzenin tüm şehirlerinde ilan edilen genel grev kapsamında kamu ve özel tüm kurumlarda milyonluk yürüyüş dolayısıyla iş bırakıldı.

 

Filistinli gruplar, işgal altındaki Doğu Kudüs başta olmak üzere, işgal altındaki Batı Şeria ve İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridinin sınır bölgelerinde Nekbe ve ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınması nedeniyle ABD ve İsrailin protesto edilmesi çağrısında bulunmuştu.

 

Trump başkanlığındaki ABD yönetimi, 6 Aralık 2017de Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıdığını duyurarak, başkent Tel Avivde bulunan büyükelçiliğini Filistinlilerin Nekbe (Büyük Felaket) olarak nitelediği, İsraillilerin ise "İsrailin kuruluş yıl dönümü" olarak kutladığı 14 Mayıs tarihinde Kudüse taşıyacağını açıklamıştı. Karar, bölgesel, uluslararası düzeyde ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda (BMGK) büyük tepkiyle karşılanmıştı.

 

Batı Şeriada Filistinlilere müdahale

Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınmasını ve İsrailin kuruluş yıl dönümü olan Nekbenin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Batı Şerianın farklı bölgelerinde gösteriler düzenledi.

 

Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan bir grup Filistinliye İsrail askerleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

 

İsrailden Gazzeye hava saldırısı

İsrail savaş uçaklarının Gazzede Hamasa bağlı bir askeri eğitim kampını hedef aldığı bildirildi.

 

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazzenin kuzeyinde Hamas Hareketinin askeri kanadına bağlı bir askeri eğitim kampında 5 noktanın vurulduğu aktarıldı.

 

Açıklamada, söz konusu hava saldırısının "Hamasın son saatlerde yürüttüğü şiddet olaylarına bir cevap" olarak gerçekleştirildiği ifade edildi.

 

Filistinde ulusal yas ve genel grev ilan edildi

ABDnin Kudüste büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri tarafından şehit edilenler için Filistinde "ulusal yas" ilan edildi.

 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrailin Gazze Şeridinde işlediği katliamda şehit düşenler için yarının ulusal yas günü olacağını ve genel greve gidileceğini belirtti.

 

İsrail polisinden Kudüs’teki büyükelçilik protestosuna müdahale

İsrail polisi, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını protesto eden yüzlerce Filistinliye müdahale etti.

 

Aralarında İsrail parlamentosundaki Ortak Arap Listesi Bloku milletvekillerinin ve İsrailin Filistinli vatandaşlarını temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesine bağlı Özgürlükler Komisyonu Başkanı Şeyh Kemal el-Hatibin de bulunduğu Filistinli göstericiler, ABD’nin Kudüs’te açılan büyükelçiliğinin yakınlarında gösteri düzenledi.

 

Filistin bayrakları ile çeşitli kınama ifadelerinin yer aldığı dövizler taşıyan göstericiler, ABD ve İsrail karşıtı sloganlar atarak, Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu ifade etti.

 

Ortak Arap Listesi Bloku Başkanı Eymen Avde gösteride yaptığı açıklamada, "ABD’nin Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını kutlayanların eli, bugün Gazze’de şehit olan onlarca Filistinlinin kanına bulaşmıştır." dedi.

 

Ramallahtan Gazzeye sağlık desteği 

Ramallahtaki Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazzeye 7 kamyonluk tıbbi malzeme ulaştırmak için çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

 

Filistin Sağlık Bakanı Cevad Avvad, yaptığı açıklamada, sağlık malzemeleri taşıyan 7 nakliye aracının Ramallahın batısındaki Beytunya geçiş noktasında hazır olduğunu aktardı.

 

İsrailden geçiş izni alınması için ilgililerle sürekli iletişim halinde olduklarını dile getiren Avvad, Beyt Hanun Sınır Kapısından geçecek olan kamyonların Gazzedeki Sağlık Bakanlığı depolarına ulaşacağını belirtti.

 

"Nekbe" nedir?

Filistinliler, 14 Mayıs 1948de İsrailin işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayısı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs 1967den bu yana İsrail işgali altında bulunuyor.

 

Gazzenin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler bugün ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınmasını protesto ederken, yarın da Nekbenin 70. yılını protesto etmek için gerçekleştirilecek "milyonluk yürüyüş"e hazırlanıyor.   
Tweetle Facebookta Paylas
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Fotoğraf Albümü
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar