Derince'de Atatürk Saygı ile Anıldı
10.11.2019
Millet Kıraathanesi'nde Buluştular
09.11.2019
Derince’nin Merkezi Işıl Işıl Oldu
09.11.2019
Anasayfa > DERİNCE > Tarihi
 
 Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir.
1890 yılında liman kurulması için İzmit Körfezi’ nde en derin kıyısı bulunan bir yer aranır, yetkililer en derin yer olarak bugünkü limanın bulunduğu yeri tespit ederler.
Burası derinliğinden dolayı “Derince Liman” diye anılmaya başlar. Bu nedenle, Derince adını limandan almıştır. Almanlar tarafından hemen inşaatına başlanan liman için çok sayıda insan liman inşaatı yapımında çalışmak için bölgeye gelir.

 

1904 yılında faaliyete geçen limanda, çalışanlar birer, ikişer evlerini kurmaya başlarlar.
 1887 yılından itibaren Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan ve Kırım’dan göçler alan, Derince artık genişlemeye ve gelişmeye başlamıştır.
Bu gelişmelerden sonra Atatürk 1936 yılında Romanya’dan Türkiye’ye göç eden soydaşlarımıza Derince ’de otuz hanelik arazi verir.
Göçmenlerin evlerini kurmaları üzerine Çınarlı köyü muhtarlığına bağlı olan Derince, 1952 yılında bağımsız muhtarlık olur. Derince ’nin ilk muhtarı Ahmet Usta ’dır.
Körfez kıyısında sanayinin kurulmasıyla gelişen ve nüfusu hızla artan Derince 27 Mayıs 1960 da dört mahalleye ayrılır.
Birçok devlet adamının yanı sıra M. Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Turan Güneş, Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi önemli şahsiyetler de Derince ’yi ziyaret edenler arasındadır.
Derince’nin tanınmasına tarihi Çenesuyu da katkıda bulunmuştur.

  

Çenesuyu 1860’lı yıllarda lezzetiyle şairlerin mısralarına konu olmuş, adı İzmit’le özleşmiş tarihi ve şifalı bir sudur.
1994 yılında ilk kez belediye olan Derince’nin seçilmiş ilk belediye başkanı Nihat Ergün’dür.
Derince Belediyesi’nde daha sonra sırasıyla Halit Altuntaş, Ali Haydar Bulut, Aziz Alemdar ve yeniden Ali Haydar Bulut başkan olarak görev almışlardır.
Dumlupınar, Deniz, Çenedağ, Sırrıpaşa, Çınarlı, Yenikent, Mersincik, Yavuz Sultan, İbn-i Sina, Fatih mahallelerinin yanı sıra Derinceye ilçe olmasından sonra Karagöllü, Terziler, Çavuşlu, Tahtalı, Toylar (sonradan Merkez ilçeden ayrılıp buraya geçti), Geredeli ve Kaşıkçı muhtarlıkları bağlanmış ve ilçe 17 mahalleden oluşmaktadır.
Derince’nin nüfusu ise 2013 yılında yapılan nüfus sayımına göre 130 bin 657 kişiden oluşmaktadır.


 
 
 
BAŞKAN DERİNCE KURUMSAL BİLGİ HİZMETLERİ PROJELER E-BELEDİYE İLETİŞİM
Özgeçmiş
Başkanın Mesajı
Başkana Mesaj
Muhtarlarımız
Tarihi
Nüfus
Vizyon
Misyon
Komisyonlar
Yönetim Şeması
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları
Müdürlükler
Bilgi Edinme
Kent Rehberi
Başvuru Takip
Online Ödeme
Duyurular
Online İmar Durumu
Online Harita
Beyaz Masa
Derince Kurumlar